Deprecated: noindex 5.7.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_robots_noindex() kullanın. in /home/demkagay/public_html/wp-includes/functions.php on line 5213
Demka Gayrimenkul

Pandemide Ev Arayanların Favorisi: Balkonlu Evler

2020’nin şubat ayında ortaya çıktığından beri her bireyin sağlığını tehdit ederek dünyayı kasıp savuran korona virus, insanların düzenlerini tamamen bozarak yeni bir yaşam stiline adapte olmaya itmiştir. Bununla birlikte korona virüs, her endüstri ve meslek alanına etki ettiği gibi emlak alanında da zorunlu yeniliklere neden olmuştur. Pandemi dolayısıyla evine kapanma durumunda kalan milyonlarca insan, daralma ve sıkılma hissinden olmalıdır ki ev seçerken evlerin balkonlu olmasını talep etmeye başlamıştır. Karantina öncesinde ev alan ya da arayanlar, evlerinin balkonlu olup olmamasına çok fazla dikkat etmezken artık ilk bakılan noktalardan biri olmuştur. Çoğu zaman balkon, bir evin önemli bir kriteri olarak  düşünmezken karantina sürecinde ev almak için gayrimenkul danışmanlarından yardım alan birçok insanın balkonlu evlere özel bir ilgi gösterdiği görülmektedir. Peki balkonlu evlerin özellikleri nelerdir? Nasıl dekore edilir? İzmir’de satılık evler arasında en güzel balkonlu evler nerelerde bulunur?

Balkonlu Evlerin Tarihleri

Balkonlu Evlerin Tarihi

İtalyanca’daki “Balcone” kelimesinden dilimize balkon olarak geçmiş bu üstü açık küçük odacık, neredeyse yüzyıllardır tarihimizde yer etmiş bir yapıdır. Avrupa’da kral ve kraliçelerin halk arasına inmeden yüksek bir platformda oturmaları ve konuşmalarını yapabilmeleri amacıyla oluşturulan balkonlar kısa süre içerisinde çoğu zengin ve varlıklı ailelerin yaptırdığı köşk gibi ihtişamlı evlerinde kullandığı bir oda olmuştur. Balkonlar, birkaç yüzyıl sonra ise herkesin evinde var olan, hava almak ve evin hizasındaki manzaranın tadını çıkarmak isteyenlerin çıktığı ve zaman geçirdiği bir yer haline gelmiştir. Balkonun tarihine dair en eski yapılardan biri, Shakespeare’in ünlü eseri Romeo ve Juliet trajedisidir. Her ne kadar orjinal oyunda bir balkondan bahsedilmese de Romeo ve Juliet oyununun seti Ortaçağ’dan beri balkon dekoru ile oynanmıştır.

Günümüze gelindiğinde ise çoğu balkon bir dairenin yalnızca ufak bir kısmı olarak tasarlanır hale gelmiştir. Ancak insanların değerlendirebilmesi, vakit geçirebilmesi, dekore edebilmesi için yeterince uygun olmamaktadır. Pandemi ile birlikte ise insanların evinde kullanabilecekleri havadar ve ferah bir alan ihtiyacı zorunlu olarak doğmuştur. Bu da balkonlu ev ihtiyacının zirveye taşındığı çağlardan birine tanık olmamızı sağlamıştır.

Balkon Dekorasyonu

Balkon dekorasyonu

Balkonlar, çoğu evde küçük ve dar bir şekilde bulunur ve bu limitli alan sebebiyle balkonları dekore etmek zor olabilir. Bu yüzden balkonlarda olabildiğince az eşya kullanmak iyi bir tercih olacaktır. Balkonunuz bir koltuk sığdıracak kadar büyük ise yaz sezonunun en sevilen ürünlerinden biri olan sallanan koltuk ile balkonunuzu döşeyebilirsiniz. Koltuğunuzun önüne küçük bir sehpa ya da masa koyabilirseniz, balkonunuzu doldurmadan oldukça hoş bir yer oluşturabilirsiniz. Balkonunuz çok küçük ise köşesine tek kişilik rahat bir koltuk koyarak önüne bir sehpa yerleştirebilirsiniz. Koltuk yerine bir puf ya da sandalye de koymak mümkündür. Balkonunuzda hoş bir atmosfer yaratmak istiyorsanız birkaç bitki de ekleyebilirsiniz. Bunu balkonunuzdan sarkan saksılar aracılığıyla ya da balkonunuzun bir köşesine koyacağınız uzun bir bitki ile sağlayabilirsiniz. Bol güneş ışığına ihtiyaç duyan ve çok su istemeyen bitkileri tercih edebilirsiniz, sahte bitkiler de iyi bir görünüm yaratabilir.

İzmir’de Satılık Balkonlu Evler

İzmir’de Satılık Balkonlu Evler

Siz de pandemi sürecinde hava alabileceğiniz ve rahat edebileceğiniz balkonlu bir ev arıyorsanız, bunun için İzmir oldukça ideal bir seçim olacaktır. Zira, İzmir’in mimarı olarak gelişmiş yapısı, balkonların bir ayrıcalık ya da lüks değil de bir zorundalık olmasını sağlamıştır. İzmir’deki neredeyse tüm semtlerde evlerde balkon bulmak mümkündür. İzmir satılık evler arasında balkonlu daire bulmanız zor olmayacaktır. Dolayısıyla İzmir’de hangi ilçede yaşamak istiyorsanız orada istediğiniz türden bir balkon bulabilirsiniz. Demka Gayrimenkul, tüm emlak ihtiyaçlarınızda ve keyifle vakit geçirebileceğiniz balkonlu ev arayışınızda yardımcı olmaya hazır!

İlginizi çekebilir: https://demkagayrimenkul.com/izmirden-ev-almanin-tam-zamani/

Exit mobile version