fbpx

İzmir’de Tarihin En Büyük Kentsel Dönüşümü

  • 2 sene önce
  • 1
İzmirkentseldönüşüm

İzmir’de 30 Ekim günü yaşanan ve 6.4 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, yaklaşık 15 bin kişiyi evsiz bıraktı. Depremin evler üzerinde yarattığı hasar ve bu hasarın sebep olduğu can kayıpları sonrasında İzmir’de yer alan evlerin özensiz mimarisi ve kalitesiz bir şekilde yapılmış olduğu konusu depremi inceleyen uzmanlar ve haberciler tarafından sıklıkla gündeme getirildi. Bunun sonucunda, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hasar alan evlerin yenilenmesi ve İzmir’in gelecekte yaşanabilecek başka depremlerden aynı hasarı almaması amacı ile yeni bir proje ortaya koydu. Bu proje hakkında konuşurken, projenin “tarihin en büyük kentsel dönüşümü” olacağını söyleyerek bu felaket dolayısıyla yıkıntıya uğrayan bölgelerde uygulacağını açıkladı.

Bayraklı Şehir Hastanesi Tarihin En Büyük Kentsel Dönüşümünde Rezerv Alanı Olarak Belirlendi

İzmir’de Kentsel Dönüşüm

İzmir’de yaşanan depremden en büyük yıkıntıya uğrayan ilçelerden biri olan Bayraklı sınırları içerisinde bulunan Bayraklı Şehir Hastanesi İzmir kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında rezerv alanı olarak seçildi. İzmir depremi sonrası Izmir’i ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu kararını, “İzmir’de yıkılan 17 binanın bulunduğu alanda yerinde dönüşüm anlayışı ile bin 750, rezerv alanda da 3 bin 250 konutu projelendirip rezerv alanımızı da Bayraklı Şehir Hastanesi’nin hemen yanında bulunan 1.5 milyon metrekare alana belirledik. Söz verdiğimiz gibi bir ay içinde başlayıp bir yıl içinde bitireceğimizi ifade etmiştik. Bu konuda çalışmalarımız süratle devam ediyor. Bakanlığımıza bağlı ekiplerimizin tamamı İzmir’in neresinde kentsel dönüşümle ilgili talep varsa çalışmalarını yürütüyor. 2023’e giden yolda yeni İzmir’i inşa etmek için bütün çalışmaları seferberlik içinde yapmaya gayret göstereceğiz.” diyerek açıkladı.

Bakan Kurum Riskli Binaların Tespitlerini Yapmak Için Halkı Başvuru Yapmaya Davet Ediyor

Yapılan konutların özellikleri hakkında daha fazla bilgi veren Bakan Kurum, İzmirlileri riskli binaların belirlenebilmesi için yardım etmeye çağırıyor ve riskli binalarda oturulmasının hem kendileri hem de çevreleri için tehlikeli bir durum olduğunu yeniden hatırlatıyor: “Yeni konutlar zemin +5’i geçmeyecek. Bölgenin mimarisine uyumlu, yüksek kaliteli, sağlam ve güvenli konutları yapma sürecine hızlı bir şekilde girdik. Vatandaşlarımızın üzerine de önemli sorumluluklar düşüyor. Tüm Türkiye’ye sesleniyorum: Riskli binaların tespitlerini yaptıralım. Buralarda oturmayalım. Tüm Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’ne başvuralım. Bu başvurular çerçevesinde ancak riskli bina tespitlerini yapabiliyoruz. Bundan sonra herhangi bir ilimizde enkaz altında hiçbir vatandaşımızı aramak istemiyoruz. Bu bilinçle ve bu kararlılıkla çalışmalarımızı yürütmeye gayret gösteriyoruz.” sözleri ile belirtiyor.

Bu da ilginizi çekebilir: https://demkagayrimenkul.com/ev-satin-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz/

İzmir’de Kentsel Dönüşüm

Ege Mahallesi İle Projenin İlk Aşaması Başlıyor

İzmir’de başlatılan tarihin en büyük kentsel dönüşümü projesi kapsamında ilk etap için imzalar atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Mahallesi’nde yapım ihalesini kazanan firmayla projenin ilk etabı için sözleşmeyi imzaladı. İmza töreninde de attıkları adımın İzmir için çok kıymetli olduğunu belirterek “İzmir için lokomotif olacak bir projeye imza atıyoruz.” kelimelerini kullandı.

Okumaya devam edin: https://demkagayrimenkul.com/yatirimcilarin-yuzunu-gulduren-sehir-izmir/

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak