fbpx

Tarlaya Ev Yapılabilir Mi?

  • 2 sene önce
  • 1
Tarlaya ev yapılabilir mi?

Günümüzde en çok merak edilen konulardan birisi tarlaya ev yapılabilir mi sorusudur. Bu kapsamda devreye İmar Kanunu girmektedir. İmar kanunu bu konuda hangi alanda nereye evler yapılabileceğini net bir şekilde açıklamıştır. Tarla üzerinde bulunan evler veya konutlara imar izni verilememektedir. Fakat bazı durumlarda tarlaya ev yapma izni verilebilir. Bu anlamda belirlenmiş olan bazı şartlar bulunmaktadır.

 Tarlaya Ev Yapma Şartları Nelerdir?

Tarlaya Ev Yapma Şartları Nelerdir?

 Ülkemizde tarlalar genellikle imarsız arsa olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle tarlaya ev yapmanın ülkemizde izni verilmemektedir. Fakat tarla üzerine bazı durumlarda ev yapılabilme şansı bulunmaktadır. Bunun için belirli kurallar konulmuştur. B kuralların dışına çıkılması durumunda ise hukuka aykırı işlem yapılmış sayılmaktadır. Tarlaya ev yapabilmenin kuralları ise şunlardır:

 – Tarlaya inşaat yapılacak ise bu inşaat arsanın yüzde 5’i içerisinde olması gerekir.

 – Tarlaya ev veya inşaat yapılabilmesi için bu yapının 250 metrekareyi geçmemesi gerekir.

 – Tabii zemin ile saçak seviyesi arasında 6,5 metre olması gerekir.

 – 2 kattan daha yüksek bir yapının yapılması yasaktır.

 – Yola veya parsel bitimine yapılacak ev 5’den daha fazla yaklaşamaz.

Bu da ilginizi çekebilir;

https://demkagayrimenkul.com/izmirde-tarihin-en-buyuk-kentsel-donusumu/

 Tarlaya Ev Yapmak İçin İzin Nereden Alınmalıdır?

Tarlaya Ev Yapmak İçin Nereden İzin Alınmalıdır?

 Tarım arazileri Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda belirtilmiş olan izinlerin alınmadan kullanılması ve planlanması yasaktır. Fakat bazı şartların sağlanması halinde tarla üzerine ev yapılabilmesi mümkündür. Bunun için belirli şartların sağlanması ve gerekli izinlerin alınması gerekir.

 Tarlalara ve tarım arazilerine ev yapmak isteyen kişiler kanunlar gereğinde tarlanın toplam alanının yüzde 5 kadarına inşaat yapabilirler. Yüzde 5’lik kısımdan daha fazla alana yapılan yapılar kaçak olarak kabul edilmektedir. Bu yapılan Tapu Kadastro veya tapu haritasında bulunan bir yola yapılan arazinin en az 25 metre cephesinin de bulunması gerekir.

 Tarlaya ev yapmak için imar izni isteyen kişilerin ilk olarak şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Ardından gerekli belgelerin tamamlanması ve kayıtlı olunan belediye gidilmesi gerekir. Tarlanın tapusu, tarla ile ilgili belgeler ve eğer tarlanın işlemini başka birisi yapacak ise vekaletnamesi gerekmektedir. Ardından ikamet adresinin veya arazinin kayıtlı olduğu belediyeden bilgiler, belge işlemleri veya imara uygunluk işlemleri gerçekleşebilir.

İmara uygunluk vb. konular için bize ulaşabilirsiniz;

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak