fbpx

Ev Alırken Hangi Cephe Tercih Edilmeli?

  • 2 sene önce
  • 1
Ev ALırken Hangi Cephe tercih Edilmeli

Kişiler ev alırken pek çok yönü ile araştırma yapmaktadır. Konumu, fiyatı ve bunun gibi pek çok nokta göz önünde bulundurulur. Bunlar ile birlikte alım işlemlerinde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise evin hangi cephede olduğudur. Günümüzde bazı kişiler güney cepheli evleri tercih ederken bazı kişiler ise kuzey cepheye bakan evleri tercih etmektedir. Güney ve kuzey cepheli evlerin pek çok avantajları bulunurken bazı dezavantajları da yer almaktadır.

 Güney Cepheli Evlerin Avantajları Nelerdir?

 Ev almak oldukça ciddi bir iştir Özellikle ev alırken hangi cephe olmalı sorusu çok sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu soruların cevaplarından birisi de güney cephesidir. Güney cephesine bakan evlerin en büyük avantajı kolay ısınmasıdır. Bu cepheye bakan evler hiçbir şekilde ısınma problemi yaşamamaktadır.

 Kuzey cephesine göre güney cepheli evler ısınma konusunda ev sahiplerine ekonomik fırsatlar sunmaktadır. Özelikle güney cepheli evlerin çok fazla güneş alması sebebiyle gün içerisinde ev içerisinde oluşan ısı ev sahiplerine yetmektedir.

 Ev alım sırasında hangi cepheye bakmalı diye merak eden kişiler için ev ile ilgili talepleri ön plana çıkmaktadır. Özellikle aydınlık ve sürekli güneşli evlerde oturmayı seven kişiler için güney cephesi oldukça idealdir.

 Güney Cepheli Evlerin Dezavantajları Nelerdir?

 Güney Cepheli Evlerin Dezavantajları Nelerdir?

 Güney cephesine bakan evlerde kış aylarında ısınma problemi yaşanmaz iken yaz aylarında ise çok sıcak olmaktadır. Özellikle sıcak ve sahil bölgelerde bulunan ve güney cephesine bakan evlerin içini soğutmaya yarayacak ek cihazlara ihtiyacı bulunmaktadır.

 Kuzey Cepheli Evlerin Avantajları Nelerdir?

 Ev sahibi olmak pek çok soruyu da beraberinde getirmektedir. Alınacak evin konumu, fiyatı ve cephesi pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Güney cephesine bakan evlerin en büyük avantajı ısınma problemlerini ortadan kaldırması olurken kuzey cephesine bakan evlerin ise en büyük avantajı daha uygun olmalarıdır. Bunun yanında kuzey cephesine bakan evlerde özellikle yaz aylarında evler daha serin olmaktadır.

 Ev sahibi olunurken tercih edilen cephelerden birisi de kuzey cephesidir. Kuzey cephesine bakan evler güney cephesine bakan evlere göre daha uygun fiyatlarda olmaktadır. Özellikle ev almak için çok fazla bütçeye sahip olmayan kişiler için kuzey cephesi uygun bir seçim olabilir.

 Kuzey Cepheli Evlerin Dezavantajları Nelerdir?

 Kuzey Cepheli Evlerin Avantajları Nelerdir?

 Ev seçimi sırasında evlerin hangi cepheye baktığını bilmek oldukça önemli bir konudur. Özellikle kuzey cephesine bakan evlerin pek çok dezavantajları olduğu bilinmelidir. Kuzey cepheli evlerin en büyük dezavantajı, evin en önemli mekanlarından olan salon, oturma odası ve yatak odasının kuzey cephesine bakmasıdır. Bu durum kış aylarında ısınma problemlerine yol açmaktadır.

 Özellikle kış mevsiminin sert ve soğuk geçtiği iller için kuzey cepheli evler daha soğuk olmaktadır. Bu nedenle ekstra olarak yalıtım işlemlerini yaptırmak gerekebilir. Yalıtımın olmadığı evlerde ise klima veya ısıtıcı gibi cihazlardan destek almak gerekebilir.

İlginizi çekebilir: https://demkagayrimenkul.com/ev-satin-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz/

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak